יום שני, 8 ביוני 2015

משחקי הכס והתודעה הישראלית

סדרת הפנטזיה הנפלאה משחקי הכס מעולם לא נראתה מציאותית יותר. בתקופה בה אפילו נשיא המדינה מחלק את אוכלוסיית מדינת ישראל ל - 4 שבטים ונשיא ארצות הברית מדגיש את היותו ידיד ישראל בערבון מוגבל, אין זה בדיוני להניח כי אנו חיים בעידן שנע בין סטגנציה לבין חשש למלחמה.

"הטפטוף" מעזה, אשר משמעו בעצם ירי טילים בודדים לעבר אזרחים נענית בשתיקה רועמת מצד ממשלת ישראל אשר מטרתה להעניק לחמאס מרווח נשימה מספיק בכדי להשתלט על פלגי הטרור בשטחה. ידוע כבר מספר עשורים כי אין אף גורם שיכול לאכוף את האלימות בתוך ממלכת החמאס, האנרכיה שם משנה את דפוסי המשחק כל פעם וכי מי שפרגמטי ומשחק על פי כללי המשחק, סופו לקבל לגיטימציה מעולם ובמקביל להיעלם. אין אופציה לחזור ולשלוט על גזרת עזה לאחר שעוצמת האלימות והפחד נעלמה. בישראל לא רוצים כמובן לראות את נציגי המדינה האסלאמית מדפקים על דלתות אשקלון, אך החמאס גם לא ימהר לגרור גופות נציגי דאעש ברחבי הרחוב מחשש שנציגי הארגון בסיני יבואו וירדפו אותו. החמאס אינו דומיננטי כמו החיזבאללה שאף הוא סופג מכות קשות בגזרת המאבק מול דאעש בגבול סוריה.
אי לכך, אנו נתקלים בשבטיות משתקת שבה רק "הנועזים" מפעילים את יכולות העצמה שברשותם ואין אף גורם שמתנגד לכך, זאת למרות ארסנל הנשק הנרחב.

מתאים כסט צילום במשחקי הכס?


אז כאשר עונה נגמרת בתכנית מלאת התעוזה "משחקי הכס" תוך קריאות Winter is Coming, מתחילה עונה חדשה של מאבק בגבולות ישראל על בסיס Summer is Coming. רק שבמקרה הישראלי-פלסטיני הקיפאון הוא זה שמוביל את המערכה , לפחות מן הצד הישראלי.

נתקלתי לאחרונה באמרה מעניינת כי הוגים פלסטינים אינם מכלילים במאמרם פתרונות לסוגיית המאבק, אלא רק מציינים את הרצון למדינת "כלל אזרחיה" כתמה מוערכת לשוויון זכויות. עכשיו אין אני מצטייר כנביא או כאסטרטג שיכול לציין מה הן הפתרונות הסודיים לפתרון הסכסוך. אני כן יכול להגיד שעם שאינו מעוניין לקחת חלק במדינה שאינה שלו ולא מוכן לחיות לצד עם אחר או להכיר בו, אינו יכול לחיות במדינת כלל אזרחיה. אדרבא, מנהיגים ישראלים אשר קוראים להפרדה, הם מצויים בחלומות באספמיה, אין אפשרות ראלית לבצע זאת ללא השימוש בכח צבאי רב והסכמה בינלאומית נרחבת.


האכזריות שמציג דאעש תוך הניתוק מן המציאות של בכירי הממשל והמאבק של פשוטי העם בכל הקשור לצדק חברתי, השחיתות במשטרה והפגיעה במוסדות החוק, כל אלו מציגים לנו גרסה מרוככת של משחקי הכס ומראה שיכולה להציג בפנינו לאן עוד אפשר להידרדר אם נמשיך ללכת קדימה. לצד ווסטרוז, בית סטארק המתפורר ומשמר הלילה המתהווה נוכל למצוא את ממשלת ישראל, החמאס, המדינה האסלאמית וארצות הברית במאבק קצת יותר אקטואלי, אך בוא נודה בזה, משעמם ואולי טוב שכך.

אני מחכה כבר לעונה הבאה של משחקי הכס, רק חבל שאף אחד לא התחיל לכתוב ספר על עתידה של מדינת ישראל כדי שכולנו נראה אם יהיו עוד עונות לאחר המלחמה הקרובה.

ואל תשכחו קוראים יקרים - Summer is Coming.

VideoBar

התוכן הזה עדיין אינו זמין בחיבורים מוצפנים.