יום ראשון, 12 ביוני 2016

מפיגועי הטרור דרך משחקי האירו ועד לבחירות בארצות הברית - מה קורה פה?

התהליכים המתקיימים בעולם בימים אלו ינותחו לפרטי פרטים בעתיד הלא רחוק. מורים להיסטוריה ומרצים למדעי החברה ילמדו על התהליכים המתרחשים במזרח התיכון כאשר האירו מתרחש באירופה תחת איומי הטרור בעת שבארצות הברית מתרחשת מערכת הבחירות הכי מעניינת והכי משעממת בו זמנית. התהליכים הגאו-פוליטיים המתנהלים תחת איומי הטרור מצליחים להשפיע ברובד הגלוי והסמוי על התהליכים הדמוקרטיים באירופה ובארצות הברית ומצליחה אף לנענע את הכיסאות של מנהגי מדינות ערב החדשים שעלו והוותיקים שנותרו עוד על כיסאותיהם כגון אסד בסוריה ועבדאללה מלך ירדן. 

אני גורס כי אין להאמין לגופי התקשורת בעולם המציינים את דעיכת דעא"ש באזורים מסוימים בסוריה, אם יש לכם קצת זמן פנוי אתם מוזמנים לפתוח את ה - YOUTUBE ולראות את הסרטונים של המדינה האסלאמית מרסקים אתרים היסטוריים בנינווה, רוצחים חיילים ומבצעים התקפות מוצלחות על צבא אסד. התקשורת מנסה לחפש את נפילתה של המדינה האסלאמית שבינתיים מראה נכונות להישאר בשטח ולצבור עצמה צבאית לא מבוטלת. דאע"ש מבצעת כיבוש בסוריה ועיראק ופעולות רכישה ומכירה מוצלחות של המוצרים שאף מדינה מודרנית לא תהיה מוכנה לעשות בגלוי כגון נפט, מכירת ילדות יזידיות\עבדים (ברשת!), תשלומי כופר. ארגון המדינה האסלאמית דואג להחזיר אותנו לתקופת האבן עם טוויסט מודרני.

נינווה נהרסת על ידי המדינה האסלאמית

לא רחוק משם - באירופה, מתנהל מאבק כוחות שטרם יצא לנו לראותו בעצמה כזו. הכוונה היא "למרדף החתול ועכבר" בין כוחות הביטחון המקומיים לגורמי הטרור המסתננים עם הפליטים במדינות אירופה. אין לדעת מי אויב ומי נזקק, אי לכך כוחות המודיעין עובדים שעות נוספות ומתנהלת חקירה קדחתנית כדי למנוע את הפיגוע הבא - שאכן יגיע בצורה כזו או אחרת. הבחירות באירופה רק יחזקו את הימין הקיצוני שירים את דגל השנאה ויפעל ביד קשה אל מול המוסלמים מפעולות אלימות ברחוב ועד להתחזקות פוליטית בפרלמנטים ברחבי אירופה. המבחן האמתי של האו"ם והאיחוד האירופי יהיו בזמן שהשנאה נגד המוסלמים תתחזק וארגון האומות המאוחדות יהיה חייב להחליט לצד מי הוא עומד ומה הוא עושה עם הפליטים. החלטות שגויות מצידו שלא ילכו יחד עם השקפות אירופה החדשות יגרמו לניכור וקריאה של האזרחים להתנתק מהארגון אשר הולך כנגדם ומגיע מתוכם. יש לציין כי כבר אנגליה הגדולה והחזקה שוקלת להתנתק מהאיחוד האירופי שמכביד על כפתיה.

האם דאע"ש יצליחו להרוס את האירו?

לצד כל המתח בין הציביליזציות - עומדים משחקי האירו בסימן שאלה וכבר טרם פתיחת המשחקים כל התראה על פיגוע משנה את סדר היום מקצה לקצה. במידה ואכן ארגוני הטרור יודעים מה הם עושים, נם יבצעו את פיגועי הטרור בסוף אירועי האירו כאשר רמת הכוננות תרד ורמת השאננות האירופאית כפי שאנו מכירים אותה תגבר. כך ינצלו הטרוריסטים את הפרצה ויבצעו פיגוע איכותי. בינתיים מקורות בתקשורת מציינים כי הפיגוע הבא יכלול נשק כימי - ולנו נותר לקוות כי מהלך זה לא יתרחש.

מאירופה אנו מזנקים במהרה לארצות הברית שם המירוץ על הנשיאות מתנהל בשיא כוחו. כאשר שאל אותי חבר לפני כשנה "האם באמת דונלד טרמפ יהיה נשיא ארצות הברית?" הגבתי בבוז, אולם בימים אלו אני מבין כי ממש טעיתי ויש סיכוי טוב כי טרמפ יהיה אכן הנשיא למרות המאבק האינטרנטי המרתק שנותנת לו הילרי קלינטון ברשתות החברתיות ובחרישתה את מדינות ארצות הברית הלוך ושוב. כי שאנו רואים באירופה - הימין מרים את ראשו גם בארצות הברית ושנאת המיעוטים גוברת עם השנים. זו הסיבה למה טרמפ הקיצוני אשר "אומר את האמת" לדברי המצביעים האמריקאים נתפס כדמות אשר יכולה להשיב את הסדר האמריקאי על כנו. ההימור שלי הולך לדולנד טרמפ - הציבור האמריקאי רוצה דמות גברית, חזקה ומצליחה שיכולה להחזיר את "הכבוד האבוד" של העם האמריקאי, האזרחים האמריקאים לא מוכנים עדיין למנהיגה בדמות אישה - מצד שני אני חייב להגיד שלא האמנתי שנשיא שחור יכול להגיע לבית הלבן ואף להמשיך לקדנציה שנייה - מודה כי שוב טעיתי.

טרמפ וקלינטון ראש בראש?

ברשותכם אשליך על כל הנאמר עד כה ואנתח לכם את המתרחש בישראל. כל הזמן אני טוען כי לא משנה מי יהיה ראש הממשלה\שר הביטחון - המצב הביטחוני יראה אותו הדבר. הצבא שולט במצב הביטחוני ואף שר או ראש ממשלה לא יכול לשנות את התוואי בצורה דרסטית. אי לכך ליברמן לא יכול להשפיע בצורה דרסטית על מתרחש וגם הפיגוע בתל-אביב לא יחולל שינוי במתרחש בשטח הפלסטיני. הפיגועים לא יפסקו בקרוב והרתיעה של הפלסטינים לא תגיע, לפחות כל עוד דאע"ש לא מפסיק את פעולות האימה שלו בסוריה. הפלסטינים רואים שיטות פעולה פשוטות ומיישמים. הם זוכים לאהדה וגבורה וממשיכים לפעולה "ההירואית" הבאה.

מעבר לפרובוקציות של סדן וערוץ 10, המאבקים והצעקות בכנסת ואף הפרובוקציות שמנסים לנכס לשרה נתניהו. כל זה מסתיר דבר שהוא לפי דעתי הרבה יותר עמוק מכך - הביקורים הדחופים של נתניהו ברוסיה, למה הוא נוסע לשם? מה נושאים שהוא דן עליהם ומה התכניות לעתיד האזור? כנראה שלא נדע בזמן הקרוב, ברם אני מקווה שזה ישרת את האינטרסים ישראל במקרו. 

כותב המאמר הוא אדיר זנגי - בוגר האוניברסיטה העברית, מאסטרנט באוניברסיטת תל אביב בלימודי ביטחון - פוליטיקה ודמוקרטיה בישראל. בעל תואר B.A במדעי המדינה ומזרח תיכון ומתמחה בכיר לשעבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS).

VideoBar

התוכן הזה עדיין אינו זמין בחיבורים מוצפנים.